EN
despre noi | contact
ITC - Institutul pentru Tehnică de Calcul S.A.

Consultant ERP – comercial

DEPARTAMENT: Business Solutions
15 August 2013

TIPUL OFERTEI: Full Time

CERINŢE CANDIDAT :
  • cunoştinţe şi experienţă în implementarea/utilizarea de sisteme integrate pentru gestiunea resurselor întreprinderii (ERP)
  • experienţă de lucru în domeniul comercial de minim 2 ani
  • bun cunoscător al practicilor comerciale
  • studii superioare în domeniul comercial
  • abilităţi informatice: utilizare Windows, MS Office, SQL Query, Internet
  • abilităţi de comunicare şi lucru cu beneficiarii
  • abilităţi de lucru în echipă şi independent
  • capacităţi de analiză şi sinteză, orientare către rezultate, perseverenţă
  • acceptă lucrul la sediul beneficiarilor, localizaţi în Bucureşti sau în localităţi din ţară
  • bun cunoscător al limbii engleze de specialitate (citit, scris, vorbit)
  • autodidact, conştiincios, bine organizat, hotărât, serios
  • aspect fizic plăcut, ţinută profesională, limbaj adecvat
  • disponibilitate program prelungit

RESPONSABILITĂŢI:
  • Prestare de servicii de consultanţă la implementare şi de suport tehnic post - implementare pentru pachetele comerciale ale produselor ERP elaborate de unul din lideri mondiali pe piaţa ERP, firma INFOR / Baan.

    Tipuri de servicii prestate:
    • analiză de sistem şi stabilire model de afaceri (informaţional)
    • realizare specificaţii de programare
    • demonstraţii / studii de caz / simulări cu produsele ERP
    • realizare manuale / cursuri / proceduri de utilizare
    • şcolarizare beneficiari în utilizarea produselor ERP
    • recomandări privind codificarea datelor
    • parametrizarea sistemelor ERP pentru asigurarea cerinţelor beneficiarului
    • asistenţă în migrarea / conversia datelor
    • asistenţă tehnică de tip help-desk sau la sediul clientului pentru utilizarea sistemului ERP implementat
  • Participă în faza de pre-sales prin:
    • prezentări ale produsului la posibilii beneficiari, la seminarii şi conferinţe, la târguri şi expoziţii
    • redactare răspunsuri în oferte la cerinţele precizate de posibilii beneficiari
    • realizare şi prezentare studii de caz pentru posibilii beneficiari
  • Colaborează cu programatorii prin realizarea specificaţiilor programelor de adaptare, localizare sau dezvoltare ale produselor ERP. Testează programele realizate de programatori.